W 2002 roku ukończył studia na Akademii Medycznej w Białymstoku. Od początku istnienia Novadent szczególnie zainteresowany możliwością długotrwałego utrzymania efektów po zakończonym leczeniu. Zafascynowany stomatologią interdyscyplinarną, ponieważ pozwala łączyć przy planowaniu wiedzę ze wszystkich specjalności dentystycznych.
Leczenie choroby okluzyjnej Łomża
Stając w obliczu braków zębowych, ich powodów najczęściej dopatrujemy się w szkodliwym działaniu próchnicy, chorobach przyzębia czy poważniejszych mechanicznych urazach. Jednakże zęby można również stracić w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni odpowiedzialnych za pracę stawu skroniowo-żuchwowego, a co za tym idzie, ścierania się konkretnych partii uzębienia. Chociaż jest to jeden z częstszych (lecz najmniej zauważalnych) powodów utraty zębów, jego leczeniem zajmuje się nieliczne grono ekspertów. Sprawne przeciwdziałanie problemowi wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu okluzji.
Poznaj lekarzy zajmujących się leczeniem okluzji
lekarz stomatolog
protetyka, implantologia, stomatologia estetyczna, periodontologia
Choroba okluzyjna – co należy wiedzieć?
Okluzja to nic innego jak tylko poprawny punkt styku zębów linii górnej oraz dolnej. Z kolei pod pojęciem choroby okluzyjnej kryją się wszelkiego rodzaju zaburzenia tej relacji, wynikłe z zakłóceń pracy układu narządów żucia, w którego skład wchodzą zęby, mięśnie oraz staw skroniowo-żuchwowy. Efektem tego siły oddziałujące na jamę ustną są destabilizowane, powodując powolne uszkadzanie zębów oraz schorzenia tkanek okołowierzchołkowych.
W istocie zabieg wszczepienia implantów to jeden z etapów kompleksowego leczenia, którego celem jest przywrócenie pięknego i pełnego uśmiechu. Otóż te małe tytanowe śrubki stają się w istocie podstawą do zamocowania rekonstrukcji protetycznych: korony (pojedyncza luka), mostu (kilka braków zębowych) lub protezy (całkowite bezzębie). Przeprowadzenie kompleksowego leczenia pozwoli Ci znowu cieszyć się pełnią życia.Czym objawia się choroba okluzyjna? Przedstawmy najbardziej widoczne i najpopularniejsze symptomy:
- ból obejmujący zęby oraz mięśnie twarzy;
- widoczne starcie, przemieszczenie czy ruchomość zębów;
- bóle głowy – często przypisuje się im charakter migrenowy, jednak dowiedziono, że swoje podłoże mogą znajdować w zaburzeniach związanych z okluzją;
- uszkodzenia odbudów protetycznych, szczególnie dostrzegalne odpryski w przypadku porcelany;
- ból zębów podczas nagryzania;
- nadwrażliwość zębów.
Wczesne zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia może znacząco zmniejszyć jego skalę. Bagatelizowanie problemu natomiast naraża uśmiech Pacjenta na stopniowe pogłębianie się choroby, co w ostateczności może spowodować konieczność rehabilitacji narządów żucia. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest natomiast zwiększenie kosztów leczenia. Dlatego więc przy zaobserwowaniu jakiegokolwiek z wymienionych objawów powinniśmy się skonsultować ze stomatologiem, co pomoże uniknąć bardziej złożonego leczenia w przyszłości.
Źródła choroby okluzyjnej
Do choroby okluzyjnej może doprowadzić wiele czynników, a forma objawów uzależniona jest w dużej mierze od uwarunkowań naszego organizmu. Do najczęściej występujących przyczyn przykrego schorzenia zaliczają się:
- wady zgryzu – dzielą się na pierwotne (związane z zaburzeniami podczas rozwoju twarzoczaszki) oraz wtórne (wynikające z innych chorób, np. natury periodontologicznej);
- niewłaściwie wykonane wypełnienia ubytków próchnicowych lub odbudowy protetyczne – kiedy są nieprawidłowo ukształtowane lub po prostu zużyte, zaczynają zakłócać zwarcie zębów. Taki stan rzeczy stopniowo doprowadza do pojawienia się choroby okluzyjnej;
- braki zębowe – bardzo często do zaburzeń okluzji prowadzi objaw Godona, czyli przemieszczanie się uzębienia w stronę przestrzeni powstałej w wyniku utraty zęba;
- nadmierny stres – długotrwałe odczuwanie stresu prowadzi do mimowolnego zaciskania zębów, a co za tym idzie, ich ścierania;
- szkodliwe przyzwyczajenia – chociaż wydają się błahostkami, na chorobę okluzyjną wpływają również nawyki w postaci gryzienia ołówka, otwierania butelek przy pomocy zębów lub zbyt częstego i intensywnego żucia gumy. Szczególną uwagę powinno się poświęcać zbyt długiemu używaniu smoczka przez dzieci czy ssaniu kciuka, które także może wywołać nieprawidłowe ułożenie zębów.
Jak diagnozuje się chorobę okluzyjną?
Choroba okluzyjna jest złożonym problemem, wymagającym bardzo szczegółowego podejścia. Aby ją rozpoznać, lekarz przeprowadza odpowiedni wywiad medyczny, uwzględniając przy tym najdrobniejsze detale uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta, poprzez zbadanie stawów skroniowo-żuchwowych, stanu uzębienia czy ewentualnych rekonstrukcji protetycznych. Brane są pod uwagę również ogólnoustrojowe czynniki, takie jak choroby wykraczające poza zakres stomatologii, a nawet przyjmowane przez Pacjenta leki. Następnym krokiem jest wykonanie precyzyjnej diagnostyki (np. RTG), na podstawie której wykonany zostanie plan leczenia.
Najbardziej zauważalnym skutkiem choroby okluzyjnej jest atrycja – stopniowe wyniszczenie twardych tkanek wynikające z tarcia górnych i dolnych zębów. Pierwszą ofiarą tej dolegliwości zawsze pada szkliwo, a gdy zagrożona zostanie zębina, proces ścierania może przyspieszyć nawet siedmiokrotnie! Warto zaznaczyć, że objawy przykrej choroby złudnie mogą wskazywać na problemy całkowicie niezwiązane z jamą ustną. Rozpoznanie więc wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia stomatologa prowadzącego leczenie.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Pani KatarzynaLuki w uzębieniu nie pozwalały Pani Katarzynie spokojnie spać. Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki przygotowaliśmy pełny plan leczenia. Postanowiliśmy najpierw wszczepić implanty w miejsca, gdzie było to konieczne. Stały się one podstawą do zamocowania koron protetycznych, które zastosowaliśmy również na zębach wymagających odbudowy. W celu uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego przeprowadziliśmy również zabieg plastyki dziąsła. Pani Katarzyna była zachwycona osiągniętymi przez nas efektami. |
Pani ŻanetaPani Żaneta wybrała Novadent, ponieważ wiedziała, że skutecznie spełnimy jej marzenie o pięknym i zdrowym uśmiechu. Po dokładnie przeprowadzonej diagnostyce przygotowaliśmy precyzyjny plan leczenia. U Pani Żanety konieczne było wykonanie zabiegu wszczepienia implantów, a następnie zamocowanie estetycznych rekonstrukcji protetycznych. Przeprowadzone zostało również leczenie ortodontyczne, dzięki czemu naprawiona została wada zgryzu. W celu uzyskania najlepszych efektów zastosowaliśmy także licówki ceramiczne. Pani Żaneta opuściła naszą klinikę z pięknym i pełnym uśmiechem! |
Pan GrzegorzPojedyncze braki powodowały, że Pan Grzegorz nie mógł w pełni cieszyć się życiem. Z tego właśnie powodu zdecydował się na leczenie implantologiczne. Nim jednak możliwym okazało się wszczepienie implantów, koniecznym było odbudowanie tkanki miękkiej. W pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg augmentacji pozwolił przywrócić funkcjonalność w jamie ustnej. |
Leczenie choroby okluzyjnej
Leczenie choroby okluzyjnej ma charakter wieloetapowy. Jej zadaniem jest przede wszystkim przywrócenie właściwego punktu zwarcia zębów (niewywołującego żadnych urazów mechanicznych zębów oraz zaburzeń pracy stawów skroniowo-żuchwowych). W zakres leczenia wchodzi wiele metod należących do różnych dziedzin stomatologii, m.in. ortodoncji, protetyki czy chirurgii stomatologicznej. Można wyróżnić następujący schemat leczenia: rozpoznanie choroby, określenie jej przyczyny wraz z jej usunięciem oraz odbudowa szkód przez nią wyrządzonych. Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi w ramach walki z okluzją są korekta zgryzu, wymiana niewłaściwych wypełnień czy rekonstrukcji protetycznych, zastosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych, a także aparatów ortodontycznych.
Skutki choroby okluzyjnej
Wczesne podjęcie leczenia choroby okluzyjnej jest niezwykle ważne, gdyż pozostawiając ją samą sobie, narażamy się na regularne bóle głowy, karku czy pleców, a nawet na zaburzenia ze słuchem. Nie należy również zapominać o stopniowym ścieraniu się zębów, stopniowo prowadzącym do większych ubytków, prowadzącym ostatecznie do ich utraty. Warto wspomnieć o negatywnym wpływie zaburzeń okluzji na prace protetyczne, gdyż korony i mosty mogą pękać. Zauważmy, że pojedyncze braki zębowe z czasem mogą doprowadzić do kolejnych, mamy zatem do czynienia z klasycznym efektem domina.
Zespół ekspertów
Leczenie choroby okluzyjnej wymaga od lekarza nieprzeciętnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Wybitnym ekspertem w tej dziedzinie jest właściciel kliniki Novadent, lek. stom. Jacek Głębocki. Szczyci się on tytułem Mentora prestiżowego Kois Center specjalizującego się właśnie w zwalczaniu zaburzeń związanych z okluzją, będącego jednocześnie jednym najlepszych ośrodków szkoleniowo-badawczych dla stomatologów, mieszczącego się w Seattle (USA). Pan Doktor jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w obszarze leczenia okluzji oraz kompleksowego planowania leczenia, dzięki czemu prowadzi liczne kursy i szkolenia z tego zakresu, dedykowane dentystom z całego świata.
Umów się na wizytę!
Jeśli Twój uśmiech boryka się z nadmiernym ścieraniem zębów, a niewyjaśnione bóle głowy nie pozwalają Ci na komfortowe funkcjonowanie, umów się na wizytę w Novadent! Mogą to być pierwsze przesłanki mówiące o pojawieniu się choroby okluzyjnej. Nasi eksperci z lek.stom. Jackiem Głębockim na czele są doskonale zaznajomieni z tym przykrym problemem i od lat skutecznie pomagają Pacjentom w jego zwalczaniu! Wczesne podjęcie odpowiednich kroków ułatwi leczenie oraz pozwoli uniknąć wielu późniejszych komplikacji. Możesz się z nami skontaktować pod numerem 885 887 000 lub wypełniając formularz.

zanim wybierzesz swojego dentystę